საქართველოს კანონი პერსონალური მონაცემების დაცვის შესახებ დღეს განსაკუთრებით აქტუალურია, რადგან თანამედროვე მსოფლიოს ტექნოლოგიური განვითარება, საერთაშორისო მოთხოვნები და ახალი კანონმდებლობა გულისხმობს ცვალებად გარემოს, სადაც მონაცემების დაცვა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა დიდ როლს ასრულებს. კანონმდებლობის ცოდნა მნიშვნელოვანია როგორც ინდივიდებისთვის, ასევე ორგანიზაციებისთვის, რათა უზრუნველყონ როგორც კანონიერება, ისე დასაქმებულის კონფიდენციალურობის დაცვა.
კურსი აქტუალურია ყველა იმ ოფიცერთა კატეგორიისთვის და სამოქალაქო პერსონალისათვის, რომლებსაც ყოველდღიურ საქმიანობაში სამსახურეობრივი შეხება აქვთ თავდაცვის კოდექსის სამართლებრივ საფუძვლებთან, მინისტრის ბრძანებებთან და თავდაცვის ძალების მეთაურის მარეგულირებელ დოკუმენტებთან.
მსმენელები შეძლებენ იმ ხერხების გამოყენებას, რომლებიც უზრუნველყოფს პიროვნებასა და გარემოს შორის კომპლექსურ ურთიერთობებს
ხელოვნური ინტელექტი წარმოადგენს ფუნდამენტურ ტექნოლოგიურ ინოვაციას, რომელსაც გრძელვადიანი გამოყენების პერსპექტივა და მუდმივი განვითარების პოტენციალი აქვს.
საგანმანათლებლო სასწავლო პროცესის წარმართვისათვის აკადემიური/მოწვეული პერსონალი უნდა ფლობდეს თანამედროვე და ეფექტურ მეთოდებს. სამეცნიერო კარიერისათვის და პოპულარიზაციისათვის აუცილებელია სამეცნიერო პუბლიკაციების შედგენის გარკვეული ტექნიკური ასპექტების ცოდნა
თანამედროვე სწრაფად ცვალებად და სტრესულ გარემოში წარმატებისთვის მხოლოდ ინტელექტუალური უნარები აღარ არის საკმარისი. ეფექტური თანამშრომლობა, ლიდერობა, გადაწყვეტილების მიღება და კონფლიქტების მართვა დიდწილად დამოკიდებულია ემოციურ ინტელექტზე
წარმოდგენილი კურსი მიზნად ისახავს მსმენელთა ცოდნის გაღრმავებას მონაცემთა ანალიზში, ვიზუალიზაციასა და ფორმულების გამოყენებაში. მონაწილეები შეისწავლიან პრაქტიკულ ხერხებს, რომლებიც მათ დაეხმარება ყოველდღიურ სამუშაო პროცესში დროის დაზოგვაში, შეცდომების შემცირებასა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესის ოპტიმიზაციაში. კურსის დასრულების შემდეგ მონაწილეები შეძლებენ უფრო ეფექტურად იმუშაონ მონაცემებთან, შექმნან დინამიკური ცხრილები, დიაგრამები და ანალიტიკური ანგარიშები, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის ორგანიზაციის შიდა ეფექტიანობასა და თანამშრომელთა პროფესიულ კომპეტენციას.
კურსის მიზანია მსმენელი გაეცნოს მონაცემთა დამუშავებისა და ანალიზის ძირითად თეორიულ და პრაქტიკულ მეთოდებს. კურსის დასრულების შემდეგ, მსმენელს შეეძლება დამოუკიდებლად დაგეგმოს მონაცემთა შეგროვება, შეარჩიოს შესაბამისი ანალიზის ტექნიკები (თანაფარდობა, ტენდენცია, რეგრესია), გამოიყენოს გონივრულობის ტესტები და შეძლოს ანალიზზე დაფუძნებული, ვიზუალურად გამართული, ინფორმაციული ანგარიშის/პრეზენტაციის მომზადება.
ხელოვნური ინტელექტი და ჩატბოტები სულ უფრო აქტიურად გამოიყენება როგორც პროფესიულ საქმიანობაში, ისე საგანმანათ-ლებლო სივრცეში. ტექნოლოგიური განვითარების ფონზე ჩნდება საჭიროება, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სისტემაში დასაქმებულმა პირებმა იცოდენენ არამხოლოდ ამ ინსტრუმენტების არსებობა, არამედ შეძლონ მათი ეფექტური და მიზნობრივი გამოყენება ყოველდღიურ საქმიანობაში — იდეების გენერირებიდან რთული ტექსტების ანალიზამდე. ეს კურსი პასუხობს თანამედროვე საჭიროებებს და ეხმარება დაინტერესებულ პირებს, დაეუფლონ იმ უნარებს, რომლებიც აუცილებელია სწრაფად ცვალებად ციფრულ გარემოში წარმატებული საქმიანობისათვის.
თავდაცვის სამინისტროს სისტემის სამხედრო მოსამსახურეთა და სამოქალაქო პირთათვის საკუთარი თავის მართვის და თვითმოტივირების საკითხებში ცნობიერების ამაღლება
კურსი განკუთვნილია მათთვის, ვინც ტრენინგების ჩატარებას ახლა იწყებს, ლექტორებისთვის, რომლებსაც კვალიფიკაციის ამაღლება სურთ ასევე, გამოცდილი ტრენერებისთვის.
კურსი დაეხმარება ყველას, ვისაც ზრდასრულთა საგანმანათლებლო სფეროში უწევს მუშაობა და თავდაცვის სამინისტროს სტრუქტურის თანამშრომლებთან თუ სტუდენტებთან/იუნკერებთან/მსმენელებთან ყოველდღიურად აქვს შეხება.
მოტივაცია არის ყოველი წარმატებული მცდელობის მამოძრავებელი ძალა, ყოველი წარმატების წინაპირობა, მას დიდი გავლენა აქვს ყოველდღიურ ურთიერთობებსა თუ წარმატების მიწევაზე, ასევე მნიშვნელოვან როლს თამაშობს შესრულებულ სამუშაოში.
საკუთარი თავისა და შესაძლებლობების შესწავლა თანამშრომლებს ეხმარება მნიშვნელოვანი უნარებისა და თვისებების გამოვლენაში, რომელიც აუცილებელია პირადი და პროფესიული წარმატებისთვის.
ეფექტური კომუნიკაცია, თანამშრომლობა და გუნდური მუშაობა - ნებისმიერი დაწესებულების ეფექტიანი ფუნქციონირების საყრდენს წარმოადგენს. ეს არის კომპლექსური და დინამიური პროცესების ჯაჭვი, რომელიც უზრუნველყოფს ინდივიდებისა და ჯგუფების კოორდინირებულ მოქმედებას და მნიშვნელოვან როლს ასრულებს სოციალიზაციის, გადაწყვეტილების მიღებისა და პრობლემების მართვაში.
კურსის განმავლობაში მსმენელები დოკუმენტის პრაქტიკულად შექმნით გააცნობიერებენ სამხედრო ადმინისტრაციის არსს სამსახურეობრივ საქმიანობაში. კურსი აქტუალურია ყველა იმ უმცროს ოფიცერთა კატეგორიისთვის და სამოქალაქო პერსონალისათვის, რომლებსაც ყოველდღიურ საქმიანობაში სამსახურეობრივი შეხება აქვთ მინისტრის ბრძანებებთან და თავდაცვის ძალების მეთაურის მარეგულირებელ დოკუმენტებთან.
შეიარაღებული კონფლიქტების სამართალი წარმოადგენს ფუნდამენტურ სამართლებრივ ბაზისს ყველა იმ სამხედროსთვის, რომლებიც გეგმავენ და ასრულებენ, როგორც საბრძოლო, ისე სამოქალაქო მხარდაჭერის ოპერაციებს, რადგანაც მათ ზუსტად უნდა იცოდნენ ყველა ის შეზღუდვა და აკრძალვა საომარ სიტუაციაში, რაც იცავს სამხედროებს ომის დანაშაულის ჩადენისაგან. კურსის განმავლობაში მსმენელები გააცნობიერებენ შეიარაღებული კონფლიქტების სამართლის პრინციპებს.
მსმენელები გააცნობიერებენ თანამედროვე გლობალური უსაფრთხოების გარემოს შექმნაში კონფლიქტის როლს, მისი თავისებურებებს, განვითარების პერსპექტივებს, ძირითად ტენდენციებსა და გამოწვევებს. კურსის განმავლობაში მსმენელები აიმაღლებენ ცოდნას იმის შესახებ, თუ როგორ უნდა მოახდინონ კონფლიქტის იდენტიფიკაცია, როგორ უნდა მართონ ის, ასევე თუ რა ხერხები შეიძლება გამოიყენონ კონფლიქტის თავიდან ასაცილებლად და რა კონსტრუქციული გზები შეიძლება მოძებნონ.
მსმენელები გაეცნობიან გენდერის ცნებას, მის კულტურულ და სოციალურ ფაქტორებს, სტერეოტიპებს და გენდერულ მეინსტრიმინგს. უსაფრთოხების სექტორში გენდერული თანასწორობის კანონზომი ერებებს და გაეროს უშიშროების საბჭოს 1325 და თანმდევ რეზოლუციებს;
კურსის განმავლობაში მსმენელი გაიაზრებს დაგეგმვის ყველა საფეხურსა და მნიშვნელობას საბრძოლო ბრძანების შემუშავების დროს. კურსი აქტუალურია ყველა იმ უმცროსი ოფიცრისა და სერჟანტისთვის, რომლებსაც ყოველდღიურ საქმიანობაში უწევთ ზემდგომისგან მიღებული ბრძანებების დამუშავება და ოცეულის დონეზე მისი შესრულება.